Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych odbyły się w Lublinie w dniach 25-26 marca. Pierwotnie zawody miały odbyć się w Chełmie, jednak przez sytuację za naszą wschodnią granicą organizatorzy zmuszeni byli do przeniesienia mistrzostw do stolicy województwa lubelskiego. W całych zawodach wzięło udział ponad 650 uczestników.

Nasze biegaczki zajęły 3 miejsce w typach uczelni wśród Uniwersytetów.

Trasa biegowa wytyczona była w lesie nad Zalewem Zemborzyckim. Pogoda od samego rana nie rozpieszczała zawodników. Jednak niska temperatura i silny wiatr nie przeszkodziły zawodnikom w szybkim pokonaniu trasy.

Już w pierwszym biegu na 3km nasze zawodniczki pokazały się z dobrej strony. Dagmara Cybulska ukończyła bieg na znakomitym 11 miejscu pokonując ponad 160 uczestniczek! Kolejna nasza zawodniczka – Karolina Giet – zajęła 33 miejsce. Niestety biegu nie ukończyła Joanna Kucharska. Druga z sióstr Cybulskich – Klaudia – nie wystąpiła w biegu na 3km z powodu kontuzji jednak wystartowała w sztafecie mieszanej na 1,5km.

W kolejnym biegu mogliśmy zobaczyć naszych Panów na dystansie 4,5km. Najszybszym z naszych AZSiaków okazał się Mateusz Szenawa dobiegając na metę z czasem 15:03. Kolejnym zawodnikiem, który ukończył bieg był Bartosz Barczyk, następnie Maciej Adamczyk oraz Mateusz Golomb.

Następnie do rywalizacji powróciły Panie w biegu na 6km. Z czasem 21:16 dobiegła do mety Magdalena Giet zajmując 10 miejsce! Kolejną naszą zawodniczką, która dobiegła na 51 miejscu była Dominika Strzelczyk. Następnie do mety dobiegły Kamila Sroka i Patrycja Hejdak walcząc do ostatnich metrów o jak najlepszy wynik. W biegu na 9 km wystartowało dwóch naszych biegaczy – Karol Gontarz i Artur Wawryszewicz. Panowie stanęli na starcie z ponad 110 innymi zawodnikami.

Na końcu zawodów odbyły się sztafety mieszane, które w 50% wliczały się w klasyfikacje drużynową kobiet oraz klasyfikację drużynową mężczyzn. Były one bardzo ważne dla naszej drużyny, ponieważ miejsca, które uzyskały nasze Panie dawały nadzieję na medal w końcowej klasyfikacji. Jeśli uczelnia wystawiła dwie sztafety to do klasyfikacji wliczał się jeden lepszy wynik. Nasz Uniwersytet wystawił dwa składy. W pierwszym pobiegli: Dagmara i Klaudia Cybulskie, Mateusz Szenawa i Karol Gontarz. W drugim Mateusz Golomb, Magdalena Giet, Karolina Giet i Artur Wawryszewicz. Pierwsza sztafeta ostatecznie zajęła 15 miejsce, a druga 42 lokatę na 59 drużyn. W klasyfikacji sztafet 4×1,5 km w typach uczelni nasza pierwsza sztafeta uplasowała się na znakomitym 6 miejscu.

Wszystkim naszym zawodnikom gratulujemy osiągniętych wyników i mamy nadzieję, że w przyszłym roku pokażemy się z równie dobrej strony w kolejnej edycji Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych.

Panie i Panowie jeszcze raz gratulujemy.